پایگاه خبری طلوع سیاست

  • امروز : یکشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 2 April - 2023

اخبار ویژه

آموزش‌وپرورش: با عوامل تاخیر در پرداخت حقوق فرهنگیان برخورد می‌شود ۱۱ مرد استقلال برای دیدار حساس با ذوب‌آهن/ جانشین ستاره محبوب ساپینتو مشخص شد مصاحبه دوست صمیمی نیکا شاکرمی با یک روزنامه آلمانی / من و نیکا تا پنج صبح باهم حرف میزدیم اعلام نتایج بررسی علل بروز مشکلات پرداخت حقوق اسفند ماه و امتیازات قانون رتبه‌بندی آمار گردشگران جزیره قشم از مرز نیم میلیون نفر فراتر رفت/رضایت ۸۰ درصدی گردشگران از سفر به جزیره افزایش ۲۳ درصدی دلار فرآوردهای نفتی!/ سیگنال افزایش دلار پایه ها؟ ضرورت توجه به دیپلماسی اقتصادی / مهار تورم، اولویت نخست کشور است سایت خبری رویداد ۲۴ فیلتر شد رئیسی به شاه عربستان پیام داد ۱۴۴ کیلوگرم تریاک در پاکدشت کشف شد دانلود سریال پوست شیر فصل سوم قسمت ۴ چهارم پایه حقوق کارگران ۱.۱ میلیون تومان بیشتر شد «فاز دوم» پالایشگاه آبادان با حضور رئیسی افتتاح شد حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی ثمره ۶ سفر خارجی و ۹ میزبانی رئیس‌جمهور برای ایران ۱۴۰۱

4

توسعه ۴۰۰ هزار فیبر نوری تا پایان سال

  • کد خبر : 16403
  • 22 آبان 1400 - 15:57
توسعه ۴۰۰ هزار فیبر نوری تا پایان سال

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درباره عدم تحقق وعده  ۵ میلیون پورت فیبر نوری تا سال ۱۳۹۸، گفت: برای تحقق شبکه دسترسی در شبکه ملی اطلاعات، به ۵۰۰۰ میلیارد هزینه نیاز بود، برای تامین این هزینه، طرح چند راه وجود داشت، اصلاح تعرفه‌های مخابرات، کمک سهامداران و فروش بخشی از اموال شرکت و چون توافق بین وزارت و سهامداران، […]

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درباره عدم تحقق وعده  ۵ میلیون پورت فیبر نوری تا سال ۱۳۹۸، گفت: برای تحقق شبکه دسترسی در شبکه ملی اطلاعات، به ۵۰۰۰ میلیارد هزینه نیاز بود، برای تامین این هزینه، طرح چند راه وجود داشت، اصلاح تعرفه‌های مخابرات، کمک سهامداران و فروش بخشی از اموال شرکت و چون توافق بین وزارت و سهامداران، انجام نشد، این اتفاق رخ نداد و ما از سمت خودمان یک میلیون پورت را مهیا کردیم و تا پایان امسال ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار پورت دیگر اضافه خواهد شد. 

به گزارش ایسنا، مجید سلطانی در گفت‌وگو با شبکه خبر درباره اینکه ارتباطات به نوعی زیرساخت توسعه کشور محسوب می‌شود، اما در بحث دیتا خصوصا در شهرهای بزرگ با مشکل مواجهیم و با وجود اعلام انحصار در مخابرات، بازهم مشکلاتی داریم، توضیح داد: انحصار کلیدواژه‌ای است که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، هدف ما و سیاست‌گذاران توسعه در زیرساخت و ارتباطات است. ۱۰ سال قبل و همزمان با کشورهای دیگر جهان، سند راهبردی خودمان را تنظیم و بحث توسعه را کلید زدیم و اکنون توسعه زیرساخت ارتباطات با فیبر نوری و FTTH را در دست داریم. سند راهبردی در مخابرات با کمک بهترین مشاوران کشورهای توسعه یافته انجام شده و هیچ نقصی ندارد. 

وی ادامه داد: در کشورهای دیگری که پروژه توسعه ارتباطات را در دست دارند، دولت به آن‌ها کمک می‌کند، مثلا در کشور آلمان در سال ۲۰۱۸ برای توسعه زیرساخت در بخشی دسترسی به  FTTH، بالغ‌بر  ۲.۷ میلیارد یورو یارانه اختصاص داده شد، در فرانسه تا سال ۲۰۲۵ هدف‌گذاری شده است کل مشترکین به فیبرنوری دسترسی داشته باشند و دولت کمکی ۱۴ میلیارد یورویی داشت، در کره جنوبی و در همین بحث دولت حدود ۳۹ درصد به مخابرات کمک کرده است.

مخابرات در ۱۲ سال گذشته هیچ‌گونه حمایتی از طرف دولت نداشت

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه مخابرات در ۱۲ سال گذشته هیچگونه حمایتی از طرف دولت نداشته، گفت: دولت هیچ کمکی به ما نمی‌کند، در کشورهای دیگر هم مخابرات خصوصی است، ولی دولت به دلیل زیانده نشدن شرکت‌های خصوصی به آن‌ها کمک می‌کنند. شرکت مخابرات، چون به بخش خصوصی واگذار شده باید بخشی از درآمد را به دولت بدهد و در این ۱۲ سال بابت سود سهام شرکت، سهام عدالت و مالیات ۶۴ هزار میلیارد به دولت اعتبار دادیم.

سلطانی در خصوص انحصار مخابرات توضیح داد: برای عدم توسعه برای مخابرات از کلمه انحصار استفاده می‌شود. در این ۱۲ سال، در حوزه تلفن هیچگونه افزایشی در تعرفه‌ها نداشتیم. اگر ۲۰ هزار میلیارد تومان آورده ما خرج توسعه می‌شد، مشترکین بیشتری به باند پهن متصل می‌شدند و ما این مشکلات را نداشتیم. در همه جای دنیا درآمد و هزینه تناسب دارند. غیر ازینکه دولت به ما کمک نکرد ما به دولت کمک کردیم. در این سال‌ها عددی حدود ۴۰ هزار میلیارد هزینه حقوق و مزایا بود. حدود ۱۰۴ میلیارد برای دولت آورده داشتیم، اما کمکی به ما نشد.

وی در پاسخ به این سوال که شما به سهامداران سود پرداخت می‌کنید، اما چرا کاری برای توسعه نمی‌کنید، توضیح داد: شرکت مخابرات سهامدار حقیقی و حقوقی دارد، اگر به سهامداران سود ندهیم، مردم انگیزه‌ای برای خرید سهام ندارند و سهام ما با مشکل روبه‌رو می‌شود؛ بنابراین سهامداران کف سود را دریافت می‌کنند، علاوه بر این سودی که غیر از دولت سهامداران دریافت کنند، عدد زیادی نیست که بشود با کمک آن تحولی ایجاد کرد. 

توسعه شبکه فیبرنوری در کشور

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درخصوص توسعه شبکه فیبرنوری و اینکه اکنون ۱۷۵ هزار کیلومتر فیبرنوری داریم، اما هنوز در دسترس مردم قرار نگرفته است، گفت: موضوع سرمایه گذاری و توسعه نسبت مستقیم دارد، وقتی از ما حمایت نمی‌شود و در برخی از اقدامات جلوی ما گرفته می‌شود، در نتیجه مشترکین دچار مشکل می‌شوند. ما نمیتوانیم نوسازی کنیم. در تمام این ۱۲ سال حمایتی از ما نشده و اعتبارات از ما گرفته شده است. دولت ماموریت‌های هزینه‌زا هم به مخابرات ابلاغ کرده است.

سلطانی ادامه داد: در سال ۱۳۹۴ دولت بحث هم کد سازی را به ما ابلاغ کرد، وقتی طرحی قرار است اجرایی شود، اگر کاهش درآمد به وجود بیاورد، باید جبران شود، در آن سال این کار برای ما ۸۰۰۰ میلیارد هزینه داشت و دولت هزینه‌ای را به ما نداد و ما از خودمان خرج کردیم. ما اگر این اعداد را داشتیم، مسلما الان فیبرنوری که ۱۷۵ هزار کیلومتر است، دو برابر می‌شد و ما اکنون نزدیک منازل مردم بودیم و سرعت بالا را به آن‌ها ارائه می‌دادیم، ولی این پروژه‌ها مشکلاتی برای ما داشت و سرعت ما کند شد. سیاست‌ها مشکل ساز هستند. هدف ما توسعه است و مردم به سرعت بالا نیاز دارند. 

وی درباره اینکه چرا وعده ۵ میلیون پورت تا سال ۱۳۹۸، محقق نشد، گفت: سال ۱۳۹۸ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع شبکه دسترسی در شبکه ملی اطلاعات را به ما ابلاغ کرد. ما به دلیل اهمیت این موضوع، طرحی را ارائه کردیم، براساس طرح ما برای یک بازه زمانی ۵۰۰۰ میلیارد هزینه نیاز بود. برای تامین هزینه طرح چند راه وجود داشت، اصلاح تعرفه‌های مخابرات، کمک سهامداران و فروش بخشی از اموال شرکت. چون توافق بین وزارت و سهامداران انجام نشد، این اتفاق رخ نداد و ما از سمت خودمان یک میلیون پورت را مهیا کردیم و تا پایان امسال ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار پورت دیگر اضافه خواهد شد. اگر به ما کمک و زیان‌دهی ما جبران شود، توسعه شبکه زیرساخت ثابت اتفاق خواهد افتاد. 

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://tolosiyasat.ir/?p=16403
 

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=q_cu6BbJE6iM8wcnX2-fikQV20c7-RwePv3mDNnjrVw