پایگاه خبری طلوع سیاست

  • امروز : جمعه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 8 December - 2023

اخبار ویژه

بزرگراه سردار شهید استوار در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد دانشجو موذن جامعه است تأسیس پایگاه امداد جاده‌ای در آزاد راه شیراز ـ اصفهان/ کسب رتبه نخست فارس در عرصه امداد و نجات ایجاد نظام عادلانه پرداخت در کشور از انتظارات بحق مردم است خبر جدید محسن رضایی درباره طرح رزاق و درخواست رئیس جمهوری؛ طرح جدیدی در دست بررسی است رییس اسبق شورای اسلامی فارس تقدیر شد واکاوی شفافیت در فرآیند انتخابات – ایمنا بیت‌کوین رکورد صعود ۱۸ ماهه را شکست صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد. سیدافقهی: مردم را برای شناسایی نخبگان پای کار می‌آوریم+ فیلم تبریک حزب جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی به فتح الله امینی به عنوان رییس شورای اسلامی استان فارس تبریک حزب همت به انتصاب مهندس فتح الله امینی به عنوان رییس شورای اسلامی استان فارس پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «مِنا» در شهر لاهه در کشور هلند برگزار می‌شود ایران اسلامی باید قدرتمند و دارای قدرتی در تراز انقلاب اسلامی باشد طرح های شهرستان های یزد، اشکذر و میبد با حضور وزیر کشور افتتاح شد + فیلم

2

هزینه ذخیره‌سازی خون بندناف / حمایت “رویان” از بیماران نیازمندِ پیوند در پویش همدلی

  • کد خبر : 17454
  • 24 آبان 1400 - 9:16
هزینه ذخیره‌سازی خون بندناف / حمایت “رویان” از بیماران نیازمندِ پیوند در پویش همدلی

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با اشاره به طرح پویش همدلی برای کمک به بیماران نیازمند و مراکز پیوند، گفت: در پویش همدلی قصد داریم علاوه بر اینکه در تامین سلول‌های بنیادی خونساز به مراکز پیوند کمک کنیم، در تامین بخشی از هزینه‌های مربوط به پیوند نیز خانواده‌ها […]

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با اشاره به طرح پویش همدلی برای کمک به بیماران نیازمند و مراکز پیوند، گفت: در پویش همدلی قصد داریم علاوه بر اینکه در تامین سلول‌های بنیادی خونساز به مراکز پیوند کمک کنیم، در تامین بخشی از هزینه‌های مربوط به پیوند نیز خانواده‌ها را حمایت کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر مرتضی ضرابی – مدیرعامل بانک خون بندناف رویان درباره طرح پویش همدلی برای کمک به بیماران نیازمند و مراکز پیوند، گفت: یکی از ماموریت‌های شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان تامین ذخایر متنوعی از سلول‌های بنیادی، خصوصا سلول‌های بنیادی خونساز است. این طرح با هدف تقویت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خونساز اجرا می‌شود.  

وی افزود: سلول‌های بنیادی خونساز از منابع مختلف مانند مغز استخوان، خون محیطی و خون بندناف قابل استخراج و ذخیره‌سازی  است. با توجه به اینکه این سلول‌ها در درمان بیماری‌های خونی، صعب العلاج و سرطان‌های خون استفاده می‌شوند و برخی از بیماران نیازمند حمایت مالی هستند، در پویش همدلی قصد داریم علاوه بر اینکه در تامین سلول‌های بنیادی خونساز به مراکز پیوند کمک کنیم، در تامین بخشی از هزینه‌های مربوط به پیوند نیز خانواده‌ها را حمایت کنیم.

حمایت از بیماران نیازمند با طرح پویش همدلی

دکتر ضرابی ابراز امیدواری کرد که با طرح پویش همدلی با جذب کمک‌های مردمی و از طریق خیرین بتوان تعداد نمونه‌های بانک عمومی را که می‌تواند مورد استفاده بیماران قرار گیرد را افزایش داد. همچنین کسانی که نیاز به ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون محیطی خود دارند نیز حمایت شوند.  

او تصریح کرد: این اقدام ما برای افرادی که نیازمند ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی هستند حتی خانواده‌هایی که کودک مبتلا به بیماری‌های خونی دارند و مادر، بارداری مجدد را تجربه می‌کند و قصد دارد نمونه خون بندناف فرزند متولد شده را ذخیره‌سازی کند هم دربر می‌گیرد. کسانی که شرایط مالی مناسبی ندارند و در آینده ممکن است نیازمند سلول بنیادی باشند را در این طرح مورد حمایت قرار خواهیم داد. تلاش می‌کنیم شرایط را به نحوی فراهم کنیم تا آنها بتوانند نمونه خون بندناف‌شان را ذخیره کنند. در طرح پویش همدلی انتظار داریم خیرینی که در حوزه سلامت هستند و مایلند اقدام خیرخواهانه‌ای در این زمینه انجام دهند کمک‌های خودشان را به حسابی که در آینده از طرف شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان اعلام می‌شود واریز کنند.

همراهی خانواده‌های عضو بانک خون بندناف رویان در پویش همدلی

مدیرعامل بانک خون بندناف رویان درباره هزینه‌های ذخیره‌سازی گفت: برای ذخیره‌سازی هر نمونه با احتساب هزینه آزمایش‌های HLA نزدیک به ۵ میلیون تومان نیاز است. به همین دلیل از خیرین دعوت می‌کنیم به ما در این زمینه کمک کنند. علاوه بر این، از خانواده‌های عضو بانک خون بندناف رویان نیز درخواست داریم تا در این پویش مشارکت و ما را یاری کنند.

به گفته وی، در حال حاضر بیش از ۱۷۰ هزار خانواده عضو بانک خون بندناف رویان هستند. اگر هر کدام از این خانواده‌ها حتی مبلغ کمی برای کمک به این پویش در نظر بگیرند، رقم قابل توجهی می‌شود و می‌توانیم ذخیره بانک عمومی را که الان نزدیک به ۵ هزار عدد است تا چند برابر افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: با این اقدام همچنین می‌توانیم سلول را به صورت رایگان در اختیار مراکز پیوند قرار دهیم و حتی در تجهیز مراکز پیوند همکاری کرد.

آماده‌سازی نمونه برای پیوند آلوژن و اتولوگ

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان افزود: مراجعین ما  بیمارانی هستند که از طرف مراکز پیوند مانند بیمارستان طالقانی، محک، مفید، مرکز طبی کودکان و سیدالشهدا اصفهان معرفی می‌شوند. با توجه به نوع بیماری و پیوند، نمونه خون محیطی خودشان قبل از رادیوتراپی ذخیره‌سازی می‌شود و بعد از اینکه پروتکل درمانی انجام شد، مجدد نمونه به خودشان تزریق می‌شود (پیوند اتولوگ). برخی نیز بیمارانی هستند که دهنده‌ای دارند. بیمارستان نمونه را از دهنده می‌گیرد و ما جداسازی و ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی را انجام می‌دهیم. بعد از درمان فرد بیمار، نمونه فرد اهدا کننده به مرکز پیوند منتقل می‌شود (پیوند آلوژن).

بانک خون بندناف رویان تنها بانک ذخیره‌سازی همزمان خون بندناف و خون محیطی

دکتر ضرابی درباره سازمان‌های ارائه دهنده خدمات ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خونساز گفت: سازمان انتقال خون به صورت محدود این خدمات را ارائه می‌دهد. بخشی از خدمات مختص خون بندناف است که فقط در کشور بانک خون بندناف رویان ارائه می‌کند. شرکت بن یاخته‌های رویان به عنوان تنها مرکزی است که در کنار ذخیره‌سازی خون بندناف، ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون محیطی را هم انجام می‌دهد. از طرفی حتی این خدمات برای شهرستان‌ها مثل اصفهان، مشهد، کرمانشاه و اهواز هم انجام می‌شود.

ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی پالپ دندان؛ به زودی

بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان درباره ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی پالپ دندان نیز گفت: فضای جداسازی نمونه، پردازش سلول‌های پالپ دندان و فریز آماده شده و با تکمیل تست‌های کنترل کیفی، خدمات ذخیره‌سازی را شروع خواهیم کرد. پیش بینی می‌کنیم دی ماه امسال همزمان با سالگرد مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی پذیرش نمونه را آغاز کنیم.

ذخیره‌سازی بافت بندناف برای خانواده فعلا ضروری نیست

دکتر ضرابی با بیان اینکه درحال حاضر بانک سلول‌های مزانشیم بندناف را در شرکت داریم، گفت: برای بیماری‌های مختلف مثل فلج مغزی، آرتروز و اوتیسم کارآزمایی بالینی با استفاده از سلول‌های بنیادی بندناف در حال انجام است. برای استفاده از سلول‌های مزانشیم بافت بندناف نیازی به تطابق ژنتیکی نداریم. این سلول‌ها می‌تواند از هر بندناف استخراج و تکثیر و برای افراد مختلف استفاده شود. لذا فعلا ضرورتی برای ارائه این خدمات به عموم  نداریم؛ چون اگر زمانی افراد نیاز داشته باشند، می‌توانند از بانک سلول‌های مزانشیم بندناف شرکت بن یاخته‌های رویان استفاده کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://tolosiyasat.ir/?p=17454
 

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها