• امروز : دوشنبه - ۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 27 June - 2022

اخبار ویژه

بزرگترین شبکه قاچاق موادمخدر در جنوب و جنوب شرق کشور منهدم شد عطایی: مقابل برزیل خوب جنگیدیم/ اشتباهات داوری در نتیجه بازی تاثیری نداشت بیانیه مهم انجمن اسلامی جامعه پزشکی: فرصت اصلاح ابدی نیست! بلند شدن نغمه رونق تولید در مازندران در سفر رییسی به خراسان شمالی چه گذشت؟ /زدودن غبار محرومیت در دیار فرهنگها و قومیتها با ۱۱۹ مصوبه سفر دولت تخت‌روانچی: در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ایم ایران خواستار آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان از سوی آمریکا شد تقدیر رییس صندوق بازنشستگی نفت از دریانوردان شرکت ملی نفتکش سخنرانی آیت‌الله رئیسی در اجلاس سران بریکس پلاس تراز تجاری منفی چندین ماهه با دیپلماسی پویا مثبت شده است عبودتیان: دولت در نقطه‌ای قرار داشت که مجبور به حذف ارز ترجیحی بود وظیفه داریم با تبیین دستاوردهای دولت مردمی، روحیه امید را در جامعه زنده نگه داریم کارآیی دین در اداره جامعه باید اثبات شود همگان باید حرمت خون شهدا را حفظ کنند رییس جمهور: کادر پزشکی در دوران کرونا مجاهدانه از جان مردم دفاع کرد

2

ایجاد قلمروی اسلامی در فضای مجازی

  • کد خبر : 8193
  • 04 آبان 1400 - 11:07
ایجاد قلمروی اسلامی در فضای مجازی

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه نمی‌توان قلمرو اسلامی را روی پلتفرم‌ها و سرزمین‌های مجازی که غربی‌ها برای ما فراهم کردند ایجاد کرد، گفت: مسلمانان باید تلاش کنند تا در فضای مجازی قلمروسازی بدون تعارض کنند، چرا که در صورت تعارض قلمرو به‌دلیل وابستگی به تعداد کاربر و […]

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست</p>


دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه نمی‌توان قلمرو اسلامی را روی پلتفرم‌ها و سرزمین‌های مجازی که غربی‌ها برای ما فراهم کردند ایجاد کرد، گفت: مسلمانان باید تلاش کنند تا در فضای مجازی قلمروسازی بدون تعارض کنند، چرا که در صورت تعارض قلمرو به‌دلیل وابستگی به تعداد کاربر و میزان تعامل آنها برای قدرت محکوم به نابودی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی در پانزدهمین وبینار از سی‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بر ایجاد وحدت و همکاری اسلامی برای قلمروسازی بدون تعارض در فضای مجازی تاکید کرد و گفت: فضای مجازی باعث ایجاد یک اکوسیستم و زیست‌بوم جدید شده که در این زیست‌بوم ویژگی‌هایی همچون مخاطب جهانی با ارتباط تمام‌وقت بدون هیچ مانعی وجود دارد که این پدیده اولین بار است که در جامعه بشری اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه در این فضا مفاهیم و واژه‌های جدید همچون قدرت و جهاد شکل گرفته، گفت: در این فضا از لحاظ تکنولوژی شرایطی فراهم شده که آحاد بشر می‌توانند محتواها را به‌صورت ارزان و در دسترس تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: پیشتر قدرتی که باعث می شد یک فکر یا اندیشه تثبیت شده و در جامعه در این زمینه اقناع صورت گیرد، قدرت‌های سخت بود اما امروز شاهد فتوحاتی هستیم که بدون جنگ و اعمال قدرت سخت با قدرت نرم از طریق فضای مجازی بده ست می‌آیند و اندیشه، افکار و پیروان جدیدی در حال بروز هستند.

فیروزآبادی با بیان اینکه قدرت نرم که قدرت اقناع‌سازی مبتنی بر فضای مجازی است، ویژگی‌های خاص خودش را دارد که از جمله ویژگی‌های آن شبکه‌ای بودن این قدرت است، گفت: در این فضا روی پلتفرم‌ها و محیط‌هایی که توسط غیرمسلمان‌ها ساخته شده، مسلمانان می‌توانند افکار خود را عرضه کنند اما به دلیل این که این پلتفرم ها و این زیست‌بوم جدید از قواعدی پیروی می‌کند که این قواعد توسط بنیان‌گذاران و صاحبان فناوری‌ها و سرمایه در این حوزه شکل می‌گیرد یک محیط از پیش تعیین‌شده است که اگر مسلمانان بخواهند در این فضا فعالیت کنند مجبور به پیروی از قواعد آن هستند.

باید در فضای مجازی قلمرو اسلامی ایجاد کنیم

وی افزود: برهمین اساس تاکنون شاهد دخالت‌هایی تحت برچسب‌های ترویج خشونت در این فضا بودیم که به دلیل همسویی با مصالح و منافع نظام غربی نسبت به حذف و اصلاح مطالب اقدام‌ شده است. برهمین اساس تاکید ما بر این است که باید در این دوره تاریخی که ضرورت دارد تا در این زیست‌بوم زندگی کرده و از مزایا و فرصت‌های آن استفاده کنیم، برای زندگی راحت‌تر و مبتنی بر اطلاعات وسیع‌تر و دانش، قلمرو اسلامی ایجاد کنیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: قلمرو اسلامی را نمی‌توانیم روی پلتفرم‌ها و سرزمین‌های مجازی که غربی‌ها برای ما فراهم کردند ایجاد کنیم، بر همین اساس توصیه می‌کنم تا مسلمانان تلاش کنند تا در فضای مجازی قلمروسازی بدون تعارض کنند چرا که در صورت تعارض قلمرو به‌دلیل وابستگی به تعداد کاربر و میزان تعامل آنها برای قدرت محکوم به نابودی خواهد بود.

فیروزآبادی با بیان اینکه علما و زمامداران اسلامی تلاش کنند که در این مسیر حرکت کنند تا شاهد قلمرو اسلامی در فضای مجازی باشیم، گفت: این قلمرو باید براساس اصول مودت، مهربانی، احترام به یکدیگر و عدم استفاده از افترا، دروغ و کینه‌ورزی شکل گرفته و بیش از هر زمان دیگر بحث وحدت و همکاری اسلامی در جهان ضرورت دارد.

وی خطاب به همه اندیشمندان و فعالانی که می‌توانند در فضای مجازی صاحب اثر وسیع باشند، اظهار داشت: در این قلمروسازی که شبکه‌ای است ما باید حداکثر همکاری و همبستگی را داشته باشیم.

تحولات فضای مجازی بسیار سریع است

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تحولات فضای مجازی که در طول زمان بسیار کوتاه بیشترین محتوا و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، افزود: این اطلاعات وسیع قدرت تحلیل و تجزیه را متناسب با میزان ورودی داده برای مخاطب ایجاد نمی‌کند و برهمین اساس ما با دوران نابه‌سامانی و اختلالات فکری روبرو هستیم که در برآوردی که متخصصان این حوزه داشتند بروز و ظهور فرق کوچک منحرف حاصل آن بوده است.

فیروزآبادی گفت: در این فضا مشکلاتی همچون پژواک و صداهای مشابه مطرح است که افراد را به سمت افراط سوق می‌دهد و شاید یکی از دلایل این که جریان‌های افراطی در جهان بسیار در حال شکل‌گیری است و رفتارهای خارج از انتظار همچون عملیات‌های انتحاری مکرر که در طول زندگی بشر بی‌سابقه بوده، شاهد هستیم برآمده از این خصایص منفی و تهدیدهای فضای مجازی است که خاصیت جهانی بودن آن باعث می‌شود که افراد و گروه‌های شاذ همدیگر را پیدا کنند.

وی اعلام کرد: عملکرد پلتفرم‌های غربی نیز این شرایط را به دلیل ارایه پیشنهادهای جدید در همان رشته و سبک فعالیت کاربران تشدید می‌کنند و اینها در گروه خود و با پژواک صدای خودشان تفسیرشان از جهان فقط همان چیزی است که برآمده از فرقه خودشان است و جهان را با یک فیلتر می‌بینند و این بدان معناست که فرد در گروه خود پژواک صدای خود را می‌شنود و تصورش از جهان بیرونی به این نحو شکل می‌گیرد که همه دنیا همان چیزی است که در این پلتفرم به آن عرضه می‌کنند.

علمای اسلامی بایدسواد دیجتیالی مسلمین را افزایش دهند

رئیس مرکز ملی فضای مجازی برای مقابله با این تهدیدات با تاکید بر ایجاد قلمرو در فضای مجازی گفت: تا زمانی که در فضای مجازی قلمروسازی صورت نگرفته، علما و اندیشمندان اسلامی باید سواد مسلمین که همان سواد دیجتیالی تعبیر می‌شود را افزایش دهند و آنها را برای استفاده صحیح از این فضا توجیه کنند به نحوی که انسان در فضای کانالیزه بسته قرار نگیرد و بتواند کل جهان را ببیند و قدرت تجزیه و تحلیل مطالب را داشته باشد.

فیروزآبادی با اشاره به خصوصیت فناوری‌پایه این زیست‌بوم و ارایه خدمات و کاربری‌های جدید که مبتنی بر تمدن غربی است، افزود: این خدمات اعجاب و بهت‌انگیزی در تصویرسازی زندگی بدون اشکال و بهشت‌گونه در غرب برای مسلمانان ایجاد می‌کند و همین امر باعث هجرت‌های دسته‌جمعی مسلمانان می شود که در واقع همراه با نوعی خودکشی دسته‌جمعی به‌دلیل مسیرهای پرخطر همچون عبور از دریاها برای دسترسی به آن است و این یک وظیفه بسیار سنگین بر دوش علمای اسلامی است که در این تجزیه و تحلیل و در این برداشت عام که در پلتفرم غربی برای کاربران مسلمان ایجاد شده آنها را یاری کرده و تصویری روشن از آن چیزی که در ظاهر نمایش داده می‌شود ارایه کنند.

وی تاکید کرد: این روشن‌سازی توسط دانشمندان اسلامی، متفکران و زمامداران اسلامی متاسفانه بعضا با روش‌های سنتی، غیرشبکه‌ای و غیرتعاملی به‌صورت سخنرانی‌های یک‌طرفه صورت می‌گیرد و مسلمانان بدون یار و چراغ راهنما در این صحرا و هجومی که مقام معظم رهبری از آن تعبیر به تهاجم فرهنگی کردند رها شده‌اند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: جوانان مسلمان که قدرت شناخت، تجزیه و تحلیل مطالب را ندارند، بدون سلاح در این جنگ رها شده و تحت فشار سنگین این فضا که مبتنی بر فناوری و پوزیتیویسم غربی و انکار معنویت است قرار گرفته‌اند، که امید دارم تا پیش از این که لطمات سنگینی متحمل شویم با همت و ایمان مسلمانان و تلاش متفکران و زمامداران این مشکل جامعه اسلامی نیز پشت سر گذاشته شود.

انتهای پیام

بازدیدها: ۰

لینک کوتاه : https://tolosiyasat.ir/?p=8193
 

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=q_cu6BbJE6iM8wcnX2-fikQV20c7-RwePv3mDNnjrVw