پایگاه خبری طلوع سیاست

  • امروز : پنج شنبه - ۱۰ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 1 December - 2022

اخبار ویژه

روزنامه آرمان امروز :: توئیتر ایران از نقش سازنده عراق در معادلات منطقه‌ای استقبال می‌کند جزئیات ماموریت‌ کمیته حقیقت‌ یاب ناآرامی‌ها | وضعیت شهرهای مرزی و غربی کشور؛ برخی تلاش می‌کنند شرایط را به هم بزنند | خسارت دیده‌ها اعلام شکایت کنند واکنش یامین‌ پور درباره شادی برخی مردم کشور از باخت تیم ملی به آمریکا | مقدمه‌ سازی روانی برای تجـزیه طلبی؛ همگرایی مردم وارونه جلوه داده شد در جلسه هیات دولت چه گذشت؟ | برنامه‌های دولت در حوزه کنترل تورم | اعلام زمان سومین جلسه مشترک دولت و مجلس غربی ها می گویند هر جا که می رویم با نگاه منفعت گرایی است | روایت رئیسی از ۳ اقدامی که باید از قبل انجام می شد اما نشده است رئیس جمهوری فردا به کردستان می‌رود | جزئیات سفر مهم رئیسی روایت آیت الله جنتی از مهم‌ترین دلیل توفیق شهید مدرس | مردم بصیر ایران قدر خادمان واقعی خویش را می‌دانند باید مسیر صیانت از اعتراض‌ها پیش‌بینی شود | ما اعتراض را از اغتشاش جدا می‌دانیم اما… | هیچ کشوری با نقض حاکمیت و تمامیت ارضی‌اش تعارف ندارد قهرمان اینترنشنال سارق مسلح از آب درآمد! | ماجرای شلیک شبانه در سعادت آباد ؛ مسعود دولتشاهی را بشناسید محکومیت عملیات نظامی در شمال سوریه توسط سفیر ایران در سازمان ملل ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم کانادا در چهار مرکز فردا تعطیل می شود؟ | سخنگوی دولت: دعا کنید تیم ملی ببرد … توافق ایران و عراق در مبارزه با گروه‌های تروریستی | استفاده از مکانسیم خاص برای پرداخت طلب ایران عکس | استقبال رسمی رئیسی از سودانی

5
وزیر جهاد کشاورزی

تحقق وعده دولت در کاهش قیمت چند محصول لبنی

  • کد خبر : 5718
  • 25 مهر 1400 - 12:29
تحقق وعده دولت در کاهش قیمت چند محصول لبنی
رئیس جمهور در ۱۱ مهر امسال در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به وزرای وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی برای تثبیت قیمت‌ها و کنترل بازار در حوزه کالاهای اساسی و ارزاق عمومی دستور داد.

بازدیدها: ۰

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست دستور رئیس‌جمهور پس از آن صادر شد که قیمت برخی محصولات اساسی از جمله لبنیات،‌ مرغ و تخم مرغ و حتی گوشت در یک سال گذشته مثل اسب سرکش، کنترل از دست داده بود و بی‌محابا به پیش می‌تاخت.

تنها قیمت لبنیات در یک سال گذشته ۷۶ درصد افزایش یافته بود بلکه روز به روز حجم آن هم در سبد خانوارها کمتر می‌شد، لبنیات به عنوان یک محصول ضروری برای سلامتی است که پزشکان به استفاده از آن به عنوان عامل پیشگیری از بسیاری  بیماری‌ها تاکید می‌کنند. در عین حال سرانه مصرف این محصول در کشور نصف میانگین جهانی است، میانگین مصرف لبنیات در کشورها ۱۶۰ کیلوگرم است و در برخی کشورها به ۳۵۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم در سال هم می‌رسد، اما در کشور ما ۸۰ لیتر گفته می‌شود و برخی کارشناسان هم حتی به این رقم با شک و تردید نگاه کرده و آن را ۵۵ لیتر هم بیان می‌کنند.

به هر حال در پی دستور رئیس جمهور برای کنترل بازار، وزیر جهاد کشاورزی در گام نخست اعلام کرد: «‌با همکاری شرکت‌های لبنی و توافق آنها قیمت سه محصول لبنی پنیر ۴۰۰ گرمی ساده، ماست دبه‌ای ۲۵۰۰ گرمی و شیر نایلونی ۹۰۰ گرمی از هفته جاری ۱۰ درصد کاهش می‌یابد».‌

وزیر جهاد کشاورزی این را هم گفت که این کاهش قیمت توافقی است و دستوری به انجمن های لبنی در این زمینه داده نشده است، شاید صحبت های وی برای تفکیک توافقی و دستوری بودن قیمت به این دلیل است که پیش از این در مصاحبه و صحبت های خود بارها مخالفت خود را با دستوری بودن قیمت بازار بیان کرده بود.

* ابلاغ قیمت جدید سه محصول لبنی

پس از آن انجمن صنایع لبنی هم که در حقیقت هدایت و کنترل کارخانه های لبنی را به عهده دارد کاهش قیمت ها را تایید کرده و قیمت های جدید را ابلاغ کرد.

پس از این ابلاغ قیمت‌های این سه محصول، مردم با خبرگزاری تماس گرفته و بیان می کردند که کاهش قیمتی در بازار اتفاق نیفتاده است اما مسئولان همواره تأکید داشتند که قیمت ها اعمال شده و برای اینکه نرخ‌های جدید پشت ویترین مغازه‌ها بیاید، یک هفته ای طول خواهد کشید.

خبرنگار طلوع سیاست پس از یک هفته از ابلاغ قیمت‌ها برای بررسی قیمت‌ها، سری به بازار زد تا وضعیت قیمت‌ها را بررسی کند و معلوم شود که آیا قول‌های داده شده برای کاهش قیمت عملی شده است یا خیر.

* قیمت های جدید سه محصول لبنی اعمال شد

گزارش میدانی خبرنگار طلوع سیاست از منطقه ۱۹ تهران نشان می‌دهد که قیمت‌های جدید سه قلم کالای گفته شده روی کالاها حک شده و در مغازه‌ها موجود است.

بررسی از چندین مغازه و فروشگاه‌های مختلف در این منطقه حاکی از آن است که قیمت هر بسته پنیر ۴۰۰ گرمی ساده حدود ۲ هزار تومان کاهش یافته و از رقم ۲۴ هزار تومان قبل به ۲۲ هزار تومان رسیده است، همچنین هر بسته ماست دبه‌ای ۲۵۰۰ گرمی نیز حدود ۲۵۰۰ تومان نسبت به هفته قبل کاهش قیمت نشان می‌دهد،  شیر نایلونی ۹۰۰ گرمی که پیش از این ۸ هزار تومان به فروش می‌رفت اکنون ۶۶۰۰ تومان قیمت خورده است.

* دلیل وجود دو نرخ لبنیات در بازار

بررسی میدانی‌ نشان می‌دهد‌ در مغازه‌ها قیمت‌های قدیم که هنوز افزایش نیافته نیز وجود دارد و فروشندگان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که چرا قیمت جدید باوجود اعلام کاهش ۱۰ درصدی، عرضه نمی‌شود، اعلام کردند اینها مربوط به خرید گذشته است و خریدهای جدید قیمت‌های جدید خواهند داشت، وجود دو نرخ در بازار مردم را سردر گم کرده است.

حسین دماوندی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در این‌باره می‌گوید: فرایند تولید تا رسیدن به دست مصرف‌کننده زمان‌بر است و خریدهای جدیدی که مغازه‌داران می‌آورند، قطعا با قیمت جدید خواهد بود و به این دلیل است که دو نرخ در بازار دیده می‌شود.

* مردم: سه محصول لبنی که اخیرا کاهش قیمت‌داشته‌‌اند پرتقاضا نیستند‌ 

بنابراین گزارش با این حال مردم همچنان از بالا بودن قیمت‌ لبنیات گلایه دارند، آنها می‌گویند این کاهش قیمت در حدی نیست که بتواند حجم محصول لبنی در سبد خانوارها را افزایش دهد.

علی عزیزی، یکی از خریداران در این‌باره به خبرنگار طلوع سیاست می‌گوید: افزایش قیمت حداقل در یک سال گذشته بسیار زیاد بوده و دولت ۲۰ هزار تومان روی یک قلم کالا افزایش داده و اکنون ۲ هزار تومان قیمت را کاهش داده و این کافی نیست، واقعیت این است که مردم با این میزان درآمد توان خرید محصولات گران را ندارند و سبد خانوارها از محصولات اساسی مانند لبنیات، مرغ و گوشت خالی شده و دولت باید فکری کند.

همچنین یک خانم میانسال که در حال خرید از فروشگاه است، در پاسخ به سؤالی کاهش قیمت‌‌ لبنیات برای مصرف‌کننده مؤثر بوده است؟ می‌گوید: کاهش قیمتی که در سه محصول لبنی اعمال شد، جزو کالاهای پرتقاضا نیست، بسیاری از مردم اقبالی به شیر نایلونی ندارند، این شیرها درصد چربی کمتر از یک و نیم دارند و خانواده‌ها از نظر کیفیت مفید نمی‌دانند.

به گزارش طلوع سیاست، اعتراض به پرتقاضا نبودن سه محصول لبنی که اخیرا قیمت‌شان کاهش یافته در حالی مطرح می‌شود که مشاور وزیر جهاد کشاورزی معتقد است این سه قلم حدود ۲۰ درصد سبد لبنیات خانواده‌های کم‌درآمد را شامل می‌شود.

* درصد افزایش قیمت محصولات لبنی نسبت به شهریور ۹۹

به گزارش خبرنگار طلوع سیاست ، قیمت محصولات لبنی در یک سال گذشته افزایش‌های زیادی داشت و رشد ۷۰ تا ۸۰ درصدی را ثبت کرده است. بررسی افزایش قیمت‌ها در یک سال گذشته به این شرح است:

محصول  قیمت
(شهریور۹۹) 
 قیمت
(شهریور ۱۴۰۰) 
 افزایش قیمت
(درصد)
شیر (یک لیتر) ۷۷۰۰ ۱۳۰۰۰ ۶۹
شیر خشک (۴۵۰ گرم) ۳۱۰۰۰ ۴۰۰۰۰ ۳۰
خامه (۲۰۰ گرم) ۸۰۰۰ ۱۴۰۰۰ ۷۰
ماست (یک کیلوگرم) ۹۸۰۰ ۱۷۰۰۰ ۷۶
دوغ (یک و نیم لیتر) ۸۳۰۰ ۱۳۰۰۰ ۶۱
پنیر (۵۰۰ گرم) ۱۴۰۰۰ ۲۳۰۰۰ ۶۸
کره (صد گرم) ۵۴۰۰ ۱۱۳۰۰ ۱۰۸

به هر حال، اقدام جدی از سوی رئیس جمهور و دولت سیزدهم برای کنترل قیمت‌ها آغاز شده است، طلیعه این کنترل قیمت را ابتدا در بازار محصولات لبنی شاهد بودیم، اما مردم انتظار دارند که در سایر محصولات به ویژه کالاهای اساسی هم وجود داشته باشد و طوری باشد که هزینه‌ها با دخل و خرج آنها برابری کند.

به گزارش طلوع سیاست مخاطبان این رسانه در بخش «فارس من» با ثبت سوژه هایی با عناوین «حذف لبنیات از سفره مردم با گرانی مجدد قیمت شیر»،«مقصر گرانی شیر و لبنیات کیست؟» و «لزوم نظارت بر افزایش چند باره قیمت لبنیات»، درخواست پیگیری در این‌باره داشته‌اند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://tolosiyasat.ir/?p=5718
 

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=q_cu6BbJE6iM8wcnX2-fikQV20c7-RwePv3mDNnjrVw