• امروز : پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024

اخبار ویژه

مسئول پاسخگو در خصوص مشکلات بی آبی شهر چاه ورز چه کسی است؟/ ⁦⁩بی آبی در گرمای سوزان، مردم چاهورز را به ستوه آورده است دکتر قالیباف را ادامه دهنده راه شهیدجمهور می دانیم انتخاب دکتر قالیباف به‌عنوان رئیس‌جمهور به تحقق آرمان‌های ایران عزیز و انقلاب اسلامی کمک خواهد کرد رضا سهیلی به عنوان رئیس ستاد ایران ما دکتر قالیباف در استان فارس منصوب شد دکتر علی قاضی رئیس ستاد انتخاباتی دکتر قالیباف در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور منصوب شد انتصاب اسماعیل صفری رئیس شورای شهر رودسر به عنوان رئیس ستاد ایران ما دکتر قالیباف در استان گیلان دبیر حزب همت در استان فارس، رئیس ستاد انتخابات دکتر مسعود پزشکیان در استان فارس شد بیانیه حمایت «داود فریدفر، رئیس ستاد ملی ایران ما» از دکتر محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از ۳۷ خانوار دارای فرزند سه قلو در فارس/ توزیع ۳۰۰ پک لبخند مادری قرعه کشی برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات در صداوسیما برگزار شد + جدول افزایش عوارض خروج از کشور/ ۵۲۰ هزار تومان برای هر نفر اسامی نامزدهای تایید شده چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد سامانه رتبه‌ بندی معلمان از امروز باز شد دستور جدید مخبر به اعضای دولت؛ هیچ تعللی جایز نیست معتقدم باید مشارکت کرد و به پزشکیان رای داد

3
درباره انتخاب روسای دانشگاه‌ها

نامه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به مسئولان آموزش عالی

  • کد خبر : 5083
  • 20 مهر 1400 - 15:13
نامه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به مسئولان آموزش عالی
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی نامه‌ای به وزرای علوم، بهداشت، آموزش و پرورش و رئیس دانشگاه آزاد شاخص‌هایی را برای انتخاب روسای دانشگاه‌ها بیان کرد.

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی نامه‌ای به وزرای علوم، بهداشت، آموزش و پرورش و رئیس دانشگاه آزاد شاخص‌هایی را برای انتخاب روسای دانشگاه‌ها بیان کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

رهبر معظم انقلاب: از دانشگاه همیشه و در همه جا این انتظار هست که محل جوشش و اوج دو جریان حیاتی در کشور باشد: اول، جریان علم و تحقیق؛ دوم، جریان آرمان‌گرایی‌ها و آرمان‌خواهی‌ها و هدفگذاری‌های سیاسی و اجتماعی.

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر محترم آموزش و پرورش

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

با سلام و احترام

دانشگاه‌ها اصلی ترین مؤسساتی هستند که می توانند بر اساس واقعیت های هر جامعه دردهای آن را دریابند و راهکار ارائه دهند. از همین رو در طلیعه گام دوم انقلاب اسلامی نیازمند تحول اساسی در دانشگاه ها، با روی کار آمدن دولت انقلابی هستیم. در همین راستا اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگ ترین تشکل دانشجویی در کشور با بررسی دقیق مشکلات در دانشگاه ها، شاخص ها و معیارهای زیر را برای انتخاب روسای دانشگاه های وزارت علوم، بهداشت، فرهنگیان و آزاد اسلامی اعلام می دارد:

نوآور و تحول خواه

از مشکلات اصلی که در نظام آموزشی کشور علی الخصوص دانشگاه ها وجود دارد نرخ بالای بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی می باشد که ناشی از عدم تجدید و نوسازی سیستم آموزش عالی و عدم انطباق با شیوه های نوین آموزشی روز دنیا می باشد که لازم است تحولی ساختاری و بنیادین در وزارت خانه و دانشگاه ها صورت پذیرد. توجه ویژه به علم و ارتقا رتبه علمی دانشگاه ها از دیگر مسائلی است که لازم است در انتخاب روسای دانشگاه به آن توجه گردد.

انقلابی بودن

دانشگاه ها محلی برای پذیرفتن مسئولیت های اجتماعی است، لذا لازم است گزینه های روسای دانشگاه ها در گام دوم انقلاب توجه ویژه ای به مسائل فرهنگی و اجتماعی داشته، چرا که نقش تشکل های دانشجویی و انقلابی در تربیت نیروهای انقلابی و بصیرت افزایی در بین دانشجویان حائز اهمیت است. رییس دانشگاه انقلابی باید در سپردن مسئولیت به جوانان انقلابی جسور باشد و عرصه را برای افراد خسته از انقلاب تنگ کند چرا که به تعبیر امام راحل دانشگاه مبدا تحولات است و اساتیدی که با انقلاب زاویه دارند بر دانشجویان اثر گذارند. مشکل اصلی که در دولت قبل در اکثر دانشگاه ها  با آن مواجه بودیم غفلت از ترویج روحیه انقلابی در دانشگاه ها بود لذا شایسته است که دولت قوی مهم ترین رکن انتخاب روسای دانشگاه ها را تزریق روحیه انقلابی در دانشگاه و استفاده از نیروهای انقلابی در راستای تحول در دانشگاه ها قرار دهد.

عدالتخواه و ضد فساد

شفافیت علی الخصوص در مسائل مالی حائز اهمیت است. از مسائل اصلی در دانشگاه آزاد اسلامی عدم شفافیت مالی است که لازم است تمامی دانشگاه ها بدنبال شفافیت باشند و فردی رییس دانشگاه شود که تقوای مالی داشته باشد. رییس دانشگاه انقلابی منفعت عموم اساتید، کارمندان و دانشجویان را باید در نظر بگیرد و از منافع شخصی دوری کند.

داشتن روحیه جوان و یا جوان بودن

با توجه به توصیه مکرر رهبر انقلاب، رییس دانشگاه انقلابی باید پر انگیزه و جوان باشد. لازمه تحول در تمام عرصه ها جوان و جهادی بودن است. وقتی فردی با انگیزه و توانمند رییس دانشگاه شود، با عزم جدی تلاش و فعالیت می کند تا تحول در دانشگاه ایجاد شود. بحث بعد که در انتخاب روسای دانشگاه لازم است به آن توجه شود مرتبه علمی روسای دانشگاه است. ممکن است فردی دانشیار باشد اما بتواند بسیار بهتر از استاد تمام کار کند و قدم بردارد. لذا در انتخاب روسای دانشگاه به این مهم نیز لازم است اهتمام ویژه ای گردد.

مسلط به حوزه فرهنگ

«کار فرهنگی در دانشگاه، یک اصل است. یک کار فوق برنامه نیست و باید به آن اهمیت داده بشود…»

باتوجه به خط مقدم بودن دانشگاه در مبارزات فرهنگی می طلبد در دولت انقلابی رئیس دانشگاه شناخت عمیقی بر مسئله فرهنگ داشته باشد و در جهت احیای فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی گام بردارد.

توان اجرای قانون سیاستهای راهبردی اسلامی شدن دانشگاه ها

مع السف این قانون از مهم ترین الزامات دانشگاه می باشد که سالهاست بر زمین مانده است .امید است دولت سیزدهم در این زمینه قدم های فاخری بردارد.

در پایان اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن تشکر از وزرای توانمند و پرتلاش آمادگی خود جهت هرنوع همکاری را اعلام می دارد.

با تشکر

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://tolosiyasat.ir/?p=5083
  • ارسال توسط :
  • منبع : پایگاه خبری طلوع سیاست
   

نوشته های مشابه

29خرداد
دکتر قالیباف را ادامه دهنده راه شهیدجمهور می دانیم
رییس ستاد انتخاباتی ایران ما دکتر قالیباف در استان فارس:

دکتر قالیباف را ادامه دهنده راه شهیدجمهور می دانیم

27خرداد
انتخاب دکتر قالیباف به‌عنوان رئیس‌جمهور به تحقق آرمان‌های ایران عزیز و انقلاب اسلامی کمک خواهد کرد
گفتگوی طلوع سیاست با داود فرید فر، مسئول ستاد ملی ایران ما  آقای دکتر محمدباقر قالیباف

انتخاب دکتر قالیباف به‌عنوان رئیس‌جمهور به تحقق آرمان‌های ایران عزیز و انقلاب اسلامی کمک خواهد کرد

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها