پایگاه خبری طلوع سیاست

  • امروز : جمعه - ۴ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 23 February - 2024

اخبار ویژه

محور همه شرارت‌های امروز آمریکاست خلجی: از فرصت اطلاع رسانی، برای دستیابی به مقاصد سیاسی استفاده نشود تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس امشب آغاز می‌شود رئیس‌جمهور: در غزه همه شرافت در مقابل شرارت قرار گرفته است دولت با اموال مسترد شده بابک زنجانی چه می‌کند؟  رضایی: انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نتیجه ترکیب نظریه و عمل است حسینی: جایزه جهانی امام (ره) راهی برای شناسایی آثار منتشره با محوریت ایشان است بازرس ویژه رئیس‌جمهور: بیش از ۹۰ مدیر متخلف برکنار شدند وزرا در حاشیه نشست هیات دولت چه گفتند؟/ استقبال از کالابرگ و رایگان‌شدن اجاره‌نامه  مقاومت‌هایی در پرونده بابک زنجانی وجود داشت + جزئیات | توضیح مهم مقام دولتی هشدار جدی وزیر کشور به اتباع غیرمجاز | اجاره ساعتی خانه‌ها مجاز است؟ مجلس خبرگان وامدار هیچ جریان سیاسی نیست   مجلس خبرگان مسیر گفتمان سازی انقلاب را تقویت می‌کند الگوی زنان نقش آفرین، جریان ساز و تمدن ساز بیانیه گام دوم به خوبی به دختران و زنان جوان ارائه شود

3

ایران دارای بزرگترین ذخیره خون بند ناف در خاورمیانه است

  • کد خبر : 14003
  • 17 آبان 1400 - 12:07
ایران دارای بزرگترین ذخیره خون بند ناف در خاورمیانه است

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست ایسنا/البرز مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با اشاره به مزایای ذخیره سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای درمان بیماری‌های احتمالی در آینده، گفت: مواردی موجود است که کودکی که فقط قادر به حرکت به صورت خزیدن بوده با سه مرتبه تزریق سلول‌های بنیادی قادر به راه رفتن به وسیله […]

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست

ایسنا/البرز مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با اشاره به مزایای ذخیره سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای درمان بیماری‌های احتمالی در آینده، گفت: مواردی موجود است که کودکی که فقط قادر به حرکت به صورت خزیدن بوده با سه مرتبه تزریق سلول‌های بنیادی قادر به راه رفتن به وسیله واکر شده است یا کودکی که هیچ تکلمی نداشته توانسته حروف را بیان کند.

دکتر مرتضی ضرابی روز دوشنبه ۱۷ آبان در نشست با اصحاب رسانه که در بیمارستان تخت جمشید کرج برگزار شد، گفت: بانک خون بند ناف از سال ۸۴ با هدف تامین سلول‌های بنیادی برای مصارف درمانی راه اندازی شد و طی سال‌های فعالیت بیش از ۱۷۰ هزار نمونه خون بند ناف در کل کشور ذخیره سازی شده و در موارد و مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، ضرابی با اشاره به اینکه ۳۱ دفتر نمایندگی در کل کشور به جمع آوری نمونه‌های بند خون ناف می‌پردازند، افزود: این نمونه‌ها از کل کشور جمع آوری و به بانک خون بند ناف رویان در تهران انتقال می‌یابند و پس از جداسازی سلول‌های بنیادی ذخیره سازی صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان مهمترین کارکرد سلول‌های بنیادی بند خون ناف را در درمان بیماری‌های بدخیم خصوصاً بیماری‌هایی با منشأ خونی عنوان کرد و افزود: خون بند ناف در جفت جریان دارد و بعد از تولد نوزاد به عنوان زباله بیولوژیکی دور ریخته می‌شود. این سلول‌های بنیادی خون‌ساز می‌توانند به سلول‌های بنیادی خونی تبدیل شوند و در بیماری‌هایی چون تالاسمی، انواع سرطان خون، کم خونی‌های مادرزادی و انواع نقص سیستم ایمنی مورد استفاده قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه تا کنون در کل کشور بیش از ۲۵۰ پیوند با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف انجام شده، تصریح کرد: سهم مرکز رویان از نمونه‌هایی که از خون بند ناف در رویان استفاده شده نزدیک به ۱۰۰ نمونه است.

ضرابی با بیان اینکه متخصصان معتقدند پتانسیل درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری با استفاده از خون بند ناف وجود دارد، گفت: در حال حاضر به جز بیماری‌های خونی، برای بیماری‌های غیر خونی نیز از خون بند ناف استفاده می‌شود که این کار در مرحله کارآزمایی بالینی است.  در بیماری‌های غیر خونی چون فلج مغزی اطفال، اوتیسم، اس‌ام ای، دیابت نوع یک، آرتروز، سکته‌های قلبی نیز کارآزمایی بالینی در حال انجام است. به نظر می‌رسد ظرف سه تا پنج سال آینده بتوانیم از سلول درمانی در درمان این بیماری‌ها و کمک به بهبودشان استفاده شود.

به گفته وی بر اساس شواهد، کارآزمایی‌های بالینی توانسته در کودکان دچار فلج مغزی بسته به نوع و میزان ناتوانی موثر باشد. کودکانی که در تکلم، بینایی و حرکت مشکل داشته‌اند تا حد زیادی بهبود یافته‌اند.

وی ادامه داد: حتی مواردی موجود است که کودکی که فقط قادر به حرکت به صورت خزیدن بوده با سه مرتبه تزریق سلول‌های بنیادی قادر به راه رفتن به وسیله واکر شده است یا کودکی که هیچ تکلمی نداشته توانسته حروف را بیان کند.  بنابراین تاثیر پذیری بسته به شدت بیماری متفاوت است و با تکرار تزریق سلول‌های بنیادی بین دو تا چهار بار تاثیر گذاری مشهود است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان گفت‌:  ایران با بیش از ۱۷۰ هزار نمونه خون بند ناف بزرگترین ذخیره سلولی در خاورمیانه را داراست.

وی افزود: به دلیل بومی بودن دانش ذخیره سازی سلول‌های بنیادی در ایران درخواست‌هایی از کشورهای همسایه برای راه اندازی بانک خون بند ناف در آن کشورها داریم و نمونه‌هایی از خارج از کشور نیز در ایران ذخیره شده است. بنابراین جایگاه ایران در این زمینه مطلوب است ولی در زمینه استفاده از این سلول‌های بنیادی باید تلاش‌های بیشتری صورت بگیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های توسعه ذخایر منابع  سلول‌های بنیادی گفت: درصددیم تا بانک منابع سلول‌های بنیادی که شامل مغز استخوان، خون محیطی، بند ناف و پالپ دندان شیری می‌شود را راه اندازی کنیم.

ضرابی با اشاره به راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی در آینده نزدیک گفت:  امروزه مشخص شده آنچه که بعد از تولد نوزاد به عنوان زباله دور ریخته می‌شود قابل فرآوری است. خون و بافت بند ناف، پرده‌ها و مایع جنینی می‌تواند در پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد بنابراین راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی که در نوع خود در کشور بی نظیر است را مد نظر داریم. زیر ساخت‌های آن نیز آماده شده و تا سال آینده به طور کامل به بهره برداری می‌رسد.

وی  با اشاره به نحوه ذخیره سازی نمونه بند خون ناف برای خانواده‌ها، گفت: خانواده‌ها از طریق  ثبت نام در سایت بانک خون بند ناف رویان به آدرس www.rsct.ir و پرداخت هزینه اولیه پنج میلیون تومان که به صورت تقسیط و استفاده از تسهیلات بانکی نیز امکان پرداخت آن وجود دارد، نسبت به  ذخیره خون بند ناف نوزادانشان به صورت خصوصی اقدام کنند تا در آینده برای درمان بیماری‌ها به صورت اختصاصی مورد استفاده قرار بگیرد.

ضرابی هزینه نگهداری خون بند ناف را  سالانه حدودا ۲۰۰ هزار تومان برای خانواده‌هایی که مایل به ذخیره سازی هستند عنوان کرد و افزود:  تلاش شده تا با کاهش هزینه‌ها هر فردی بتواند از این ذخیره سازی استفاده کند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان افزود: خون بند نافی که در بانک عمومی خون و با رضایت خانواده‌ها ذخیره می‌شود می‌تواند برای درمان بیماری‌ها در سطح جامعه مورد استفاده قرار بگیرد ولی در بانک خصوصی متعلق به خانواده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://tolosiyasat.ir/?p=14003
   

نوشته های مشابه

12آذر
بازی درمانی در کودکان پرخاشگر
گزارش تحلیلی معاصر :

بازی درمانی در کودکان پرخاشگر

15آبان
درد بی درمان سوختگی در ایران
رئیس هیئت مدیره جمعیت حمایت از بیماران سوخته(ققنوس) :

درد بی درمان سوختگی در ایران

08آبان
شناخت انواع هپاتیت
گزارش تحلیلی معاصر:

شناخت انواع هپاتیت

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها