پایگاه خبری طلوع سیاست

  • امروز : دوشنبه - ۷ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 26 February - 2024

اخبار ویژه

مردمی بودن از خصیصه های مهم یک نماینده مجلس شورای اسلامی است تبریک حزب همت فارس به جانشین فرماندهی انتظامی بوشهر رونمایی جمعیت یاران انقلاب اسلامی استان فارس از لیست نامزدهای انتخاباتی دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور و کرسی‌های آن + جزئیات حزب همت در استان فارس با شعار همت برای مردم از لیست نامزدهای انتخاباتی مجلس دوازدهم رونمایی کرد رسانه‌ها در انتخاب نماینده اصلح، مردم را تنها نگذارند محور همه شرارت‌های امروز آمریکاست خلجی: از فرصت اطلاع رسانی، برای دستیابی به مقاصد سیاسی استفاده نشود تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس امشب آغاز می‌شود رئیس‌جمهور: در غزه همه شرافت در مقابل شرارت قرار گرفته است دولت با اموال مسترد شده بابک زنجانی چه می‌کند؟  رضایی: انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نتیجه ترکیب نظریه و عمل است حسینی: جایزه جهانی امام (ره) راهی برای شناسایی آثار منتشره با محوریت ایشان است بازرس ویژه رئیس‌جمهور: بیش از ۹۰ مدیر متخلف برکنار شدند وزرا در حاشیه نشست هیات دولت چه گفتند؟/ استقبال از کالابرگ و رایگان‌شدن اجاره‌نامه

3

جزییات احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

  • کد خبر : 13965
  • 17 آبان 1400 - 13:41
جزییات احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌ تجدیدپذیرها جزییات احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را تشریح کرد و گفت: در حال تدوین آیین‌نامه صادرات برق تجدیدپذیرها هستیم. به گزارش ایسنا، محمود کمانی امروز در نشستی خبری با بیان این‌که در حال حاضر ۹۰۰ مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر در کشور […]

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست

معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌ تجدیدپذیرها جزییات احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را تشریح کرد و گفت: در حال تدوین آیین‌نامه صادرات برق تجدیدپذیرها هستیم.

به گزارش ایسنا، محمود کمانی امروز در نشستی خبری با بیان این‌که در حال حاضر ۹۰۰ مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر در کشور نصب شده است اظهار کرد: از این میزان ۳۱۰ مگاوات مربوط به نیروگاه‌های بادی، ۳۹۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی و مابقی مربوط به برق آبی‌های کوچک، زیست توده و انبساطی‌ها می‌شود.

وی با بیان این‌که نیروگاه‌های تجدیدپذیر تنها یک درصد ظرفیت نیروگاهی کشور را در بر می‌گیرند، گفت: به طور متوسط در جهان ظرفیت نیروگاهی که از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود، ۳۰ درصد است که در برخی کشورها این عدد نیز به ۸۰ درصد نیز می‌رسد.

کمانی با اشاره به سیاست دنیا در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار کرد: آنچه که مصوب شده این است که برخی کشورها تا سال ۲۰۳۰، برخی تا ۲۰۴۰ و برخی نیز تا سال ۲۰۵۰ اتمام استفاده از سوخت‌های فسیلی را اعلام می‌کنند.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌ تجدیدپذیرها با بیان این‌که علی‌رغم این‌که دیگر نمی‌توانیم توسعه نیروگاهی را بر مبنای انرژی‌های فسیلی داشته باشیم چراکه واقعیت این است که با مشکلاتی برای تامین سوخت مواجه هستیم، تصریح کرد: علاوه بر وجود آلایندگی در سوخت‌های فسیلی ممکن است امسال با کمبود برق و یا قطع برق مواجه شویم، هرچند که وزارت نیرو برنامه‌هایی را برای این مساله در نظر گرفته، اما لازم است که به سمت تجدیدپذیر حرکت کنیم.

وی با اشاره به برنامه دولت سیزدهم برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر گفت: طبق بررسی‌های انجام شده امکان تامین ۱۴۰ هزار مگاوات برق از تجدیدپذیرها وجود دارد که از این میزان ۱۰۰ هزار مگاوات مربوط به نیروگاه‌های خورشیدی و ۴۰ هزار مگاوات مربوط به نیروگاه‌های بادی می‌شود. اما متاسفانه هنوز به رقم ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه نصب شده نیز نرسیده‌ایم.

کمانی با بیان این‌که در حال حاضر هزینه تجهیزات ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کاهش یافته است، گفت: بابت هر کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر که در گذشته ۲۰۰۰ دلار هزینه می‌شد اکنون تنها ۶۰۰ دلار هزینه می‌شود، علاوه بر این‌که ظرفیت بهره‌برداری نیز از ۱۴ درصد به ۲۴ درصد رسیده است.

به گفته وی مجموعه شرایط نشان می‌دهد علاوه بر این‌که هزینه‌ها کاهش یافته به دلیل نوآوری نیز ضریب بهره‌وری افزایش یافته است، بنابراین اگر قیمت گاز را با نرخ صادراتی محاسبه کنیم باید ببینیم که نیروگاه‌های بادی و خورشیدی قابل رقابت با نیروگاه‌های فسیلی را دارند.

وی با اشاره به خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر که در گذشته وجود داشت، اظهار کرد: ۹۰۰ مگاواتی که تاکنون احداث شده از همین مسیر اتفاق افتاده و در حال حاضر نیز این مسیر را متوقف نکرده‌ایم و ۱۰۰ درصد کسانی که پروانه اخذ کرده‌اند و یا با ساتبا قرارداد دارند نسبت به آنها متعهد هستیم و پیگیری می‌کنیم که روند کار آنها پیش برود.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌ تجدیدپذیرها اضافه کرد: طبق برنامه جدید به دلیل کمبود منابع امکان خرید تضمینی برق وجود ندارد اما برنامه‌های ورود سرمایه‌گذاران به این حوزه با جدیت پیگیری می‌شود، در همین راستا فراخوانی را برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید برای متقاضیان داخلی و خارجی اعلام کرده‌ایم که تا انتهای آبان‌ماه افراد می‌توانند تقاضای خود را ثبت کنند.

به گفته کمانی تاکنون ۳۲ هزار مگاوات درخواست ثبت شده و پیش بینی می‌کنیم که این عدد به ۵۰ هزارمگاوات برسد.

وی با بیان این‌که مسیر جدید برای احداث نیروگاه‌های جدید از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید است یعنی به ازای سوخت صرفه‌جویی شده تهاتر صورت می‌گیرد و سود سرمایه گذاری طی مدت سه تا چهار سال برمی‌گردد و حدود شش تا هفت سال نیز تعهد وجود دارد.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌ تجدیدپذیرها با بیان این‌که از آن تاریخ به بعد به مدت ۲۰ سال سرمایه گذار می‌تواند برق تولیدی خود را عرضه کند به عبارت دیگر ما تعهد خرید تضمینی نداریم و خرید و فروش در بازار انجام می‌شود.

وی با اشاره به داخلی سازی تجهیزات اظهار کرد: طبق برنامه داخلی سازی تجهیزات در دستور کار قرار گرفته تا اکنون که میزان تقاضا افزایش یافته است تولید تجهیزات مورد نیاز نیز در داخل کشور افزایش یابد.

کمانی در خصوص اجازه صادرات برق توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی حوزه تجدیدپذیرها گفت: یکی از راه‌های تشویقی جهت ورود سرمایه گذاران به این حوزه صادرات برق است به همین دلیل اکنون در حال تدوین آیین‌نامه آن هستیم تا تولیدکنندگان بتوانند بخشی از توان تولید را صادر کنند. این رویه هم به رویه نیاز داخل کمک خواهد کرد و هم سرمایه گذار می‌تواند از منافع آن استفاده کند.

وی با تاکید بر این‌که اولویت ما تامین برق داخل است، اظهار کرد: در کنار این مساله مجوزهایی را برای استفاده از برق تولیدی از سوی رمزارزها در نظر گرفته شده که در زمان پیک مصرف بتوانیم از آن استفاده کنیم و در زمان غیرپیک معادل را به ماینرها تحویل دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌ تجدیدپذیرها با بیان این‌که ۴۰۰ مگاوات نیروگاه در حال نصب در حوزه تجدیدپذیرها وجود دارد که تا پیک ۱۴۰۱ معادل ۲۰۰ مگاوات وارد مدار خواهد شد، اظهار کرد: میزان طلب تولید کنندگان برق تجدیدپذیر حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان است که آیین‌نامه پرداخت بدهی‌ها باید در دولت تصویب و تعیین تکلیف شود تا بتوانیم از محل سوخت صرفه‌جویی شده مطالبات را پرداخت کنیم.

وی در خصوص میزان استفاده از ظرفیت سرمایه‌های خارجی در این طرح تصریح کرد: برخی از شرکت‌های داخلی از طریف شرکت‌های خارجی اعلام آمادگی کرده‌اند علاوه بر این با چند شرکت خارجی نیز در حال مذاکره هستیم اما هنوز عددی پیشنهاد نشده است.

کمانی با اشاره به زمان احداث این ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر گفت: این برنامه چهار ساله تدوین شده و بر مبنای پیشنهاداتی که سرمایه‌گذاران اعلام می‌کنند پیش خواهیم رفت و پیش بینی می‌شود تا پیک ۱۴۰۱ با آنچه که در قبل از طریق خرید تضمینی وجود داشت ۵۰۰ مگاوات را احداث کنیم.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://tolosiyasat.ir/?p=13965
   

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها