• امروز : یکشنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 23 June - 2024

اخبار ویژه

دکتر قالیباف با کارنامه‌ای درخشان و توانمندی‌های بی‌نظیر در مدیریت اجرایی، بهترین گزینه برای ریاست جمهوری است قوه قضاییه در حراست از آرمان های اصیل اسلامی و ارزشهای والای انقلاب نقش ارزنده دارد دکتر قالیباف یک سیاستمدار دارای قدرت اجرایی بالا و گوش شنوا برای شنیدن مشکلات مردم است دکتر قالیباف را تنها گزینه مناسب برای اجماع نیروهای انقلابی می دانیم مسئول پاسخگو در خصوص مشکلات بی آبی شهر چاه ورز چه کسی است؟/ ⁦⁩بی آبی در گرمای سوزان، مردم چاهورز را به ستوه آورده است دکتر قالیباف را ادامه دهنده راه شهیدجمهور می دانیم انتخاب دکتر قالیباف به‌عنوان رئیس‌جمهور به تحقق آرمان‌های ایران عزیز و انقلاب اسلامی کمک خواهد کرد رضا سهیلی به عنوان رئیس ستاد ایران ما دکتر قالیباف در استان فارس منصوب شد دکتر علی قاضی رئیس ستاد انتخاباتی دکتر قالیباف در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور منصوب شد انتصاب اسماعیل صفری رئیس شورای شهر رودسر به عنوان رئیس ستاد ایران ما دکتر قالیباف در استان گیلان دبیر حزب همت در استان فارس، رئیس ستاد انتخابات دکتر مسعود پزشکیان در استان فارس شد بیانیه حمایت «داود فریدفر، رئیس ستاد ملی ایران ما» از دکتر محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از ۳۷ خانوار دارای فرزند سه قلو در فارس/ توزیع ۳۰۰ پک لبخند مادری قرعه کشی برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات در صداوسیما برگزار شد + جدول افزایش عوارض خروج از کشور/ ۵۲۰ هزار تومان برای هر نفر

3
مسعود جعفرى جوزانى:

فردوس کاویانی با تمام وجودش نقش‌ها را به خانه‌ها و قلب‌های ما ‌آورد

  • کد خبر : 31877
  • 10 مهر 1402 - 20:20
فردوس کاویانی با تمام وجودش نقش‌ها را به خانه‌ها و قلب‌های ما ‌آورد
«مسعود جعفرى جوزانى» نویسنده و کارگردان سینما، در مورد زنده‌یاد «فردوس کاویانی» بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران گفت: هنرمندهایی مثل «فردوس کاویانی» بازیگران واقعی هستند، بازيگرانى با دركى عميق از انسان و نيازهاى آشكار و پنهانش.

منصور جهانی ـبه گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست،  «مسعود جعفرى جوزانى» نویسنده و کارگردان سینما، در مورد زنده‌یاد «فردوس کاویانی» بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران گفت: هنرمندهایی مثل «فردوس کاویانی» بازیگران واقعی هستند، بازیگرانى با درکى عمیق از انسان و نیازهاى آشکار و پنهانش. بازیگرانى که قادرند با خلاقیت ویژه خود، در نقش افراد و شخصیت‌های متعدد، چنان فرو بروند که آن را با همه ابعاد در وجودشان زنده کنند و با بازی خود در آن نقش‌ها، آنها را به خانه‌ها و قلب‌های ما می‌آورند.

«مسعود جعفرى جوزانى» نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون ایران، در مراسم تشییع پیکر روانشاد «فردوس کاویانی» بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ایران که در فضای باز خانه هنرمندان ایران در شهر تهران برگزار شد، گفت: وقتی یکی از کسانی که دوستش داریم و عاشقش هستیم؛ از ما خداحافظی می‌کند، لحظه تلخی است. اما من باور دارم هنرمندانى که آدم‌ها دوست دارند و در قلب مردم زندگى مى‌کنند میرا نیستند؛ در رگ و پى ما جاری‌اند، همیشه با ما هستند، تا هستیم در وجودمان حضور دارند، در سکوت کنارما ن راه مى‌روند، در قلب و خاطرات ما جاودان هستند.

هر وقت و در هرکجا بخواهیم مى‌توانیم ملاقاتشان کنیم، کافی است که دلمان را باز کنیم؛ آنجا هستند، حضور دارند. مثل این دی‌.ان.‌ای DNA که بسیار در مورد آن تحقیق شده است، احتمالاً خاطره هم یک چیزی باید باشد؛ شاید نشود آن را لمس کرد یا نشود آنرا چشید و دید. اما وجود دارد چون در اطرافمان حضورش را حس مى‌کنیم. یک‌وقت‌هایى انگار دور مى‌شود، اما هر لحظه‌ای که اراده کنیم و بخواهیم حاضر است. وقتی که این‌گونه افراد از این جهان و از پیش ما می‌روند، هر وقت اراده کنیم؛ زودتر از عالم واقعیت، کنارمان ظاهر می‌شوند.

جوزانی سازنده سریال تاریخی «در چشم باد» در ادامه اظهار داشت: خوبی‌ها، مهربانی‌ها و همکاری‌های «فردوس کاویانی» هرگز فراموش نمی‌شود و شاید به جرأت می‌توانم بگویم تنها کسی است که در زندگی دیده‌ام که هرگز بد کسی را پیش من نگفت. هرگز ضعف کسی را پیش من اشکار نکرد. بیشترمان می‌دانیم که این‌گونه بودن خیلی سخت است. بیشترمان ناخواسته گاهی این کار زیانبار را انجام می‌دهیم و خیلی زود از کرده خودمان پشیمان می‌شویم و احساس گناه می‌کنیم، که چرا این کار را انجام دادیم. ولی من از فردوس نشنیدم، چون او ارزش کلمه را می‌دانست، بی‌خود به این دنیا نیامده بود. آدم‌هایی مثل «فردوس کاویانی» زندگی را برای ما قابل تحمل و ممکن می‌کنند. یکسری انسان‌های خودخواه عجیب و غریبی در این دنیا هستند؛ امیدوارم که همه ماهایی که در اینجا حضور داریم جزو آنها نباشیم، صرفاً یک هدفی دارند؛ این هدف یا مادی است و یا اصطلاحاً معنوی‌بازى است، امیدوارم شیطان را با خدا اشتباه نگرفته باشند. همه تمرکزشان روی آن است و اطرافشان و آدم‌های کنارشان را نمی‌بینند.

کارگردان فیلم‌های سینمایی «شیر سنگی» و «جاده‌های سرد» در ادامه سخنانش تأکید کرد: «فردوس کاویانی» از آن دست هنرمندها بود که واقعاً به معنی واقعی هنرمند بود؛ به مفهوم اینکه دل‌های خشک و بى‌ثمر و بی‌آب را آبیاری می‌کرد. دل‌هایى را که با عرفان بازی‌هاى سطحى و متظاهرانه، باتلاق‌های گندیده‌ای شده بودند، مى‌خشکاند و به زمین‌هاى پرحاصل تبدیل مى‌کرد. او با بازی، پراحساس، اشارات و حرکات و با آن طنازى ناب و درخشانی که در درونش بود؛ نقش آدم‌هاى شبیه ما را زنده مى‌کرد. تا تجربه کنیم و اشتباهاتى که دیگران کرده‌اند را تکرار نکنیم.

وقتی در میان ایل قشقایی و در بیابان‌هاى آن منطقه فیلم «در مسیر تندباد» را فیلمبرداری می‌کردیم؛ در روز دوم وقتی که از کنارآقای کاویانی رد شدم او را نشناختم فکر کردم جزو اهالی آنجاست. صبح زود از خواب بیدار می‌شد، پیش آدم‌های آن منطقه می‌رفت و پیش کسانی می‌رفت که روی ساج، نان می‌پختند و با آنها هم‌صحبت می‌شد. از آنها سؤال می‌کرد و حتی به ریزه‌کارهای روی لباسش هم اهمیت می‌داد و نکاتی که نمی‌دانست را از مردم آن منطقه می‌پرسید.

وی همچنین گفت: یعنی وقتی قصد این را داشت که شخصیتی را زنده بکند و در او روح بدمد؛ به بهترین شکل این کار را انجام می‌داد، چون فردوس نقش آدم‌های متعددی را بازی کرد. ما در یک زمانی به دنیا می‌آییم و به ناچار در یک زمانی هم از این دنیا خداحافظی می‌کنیم. اما بازیگرها این شانس را دارند که ده‌ها نقش را زندگی کنند و با تمام وجود، خود را تجربه کنند و در نهایت، این تجربه را هم به دیگران منتقل می‌کنند.

جعفرى جوزانى در ادامه سخنانش تصریح کرد: من باور دارم که اکثریت مردم دنیا زمین‌های خشکی هستند که این هنرمندها و بخصوص بازیگرهای ناب، آنها را آبیاری می‌کنند. به همین دلیل است که ما آنها را دوست داریم. واقعاً بعضی وقت‌ها در خلوت خودم حس می‌کنم که خیلی نزدیک‌تر از فامیل‌های خودم به من هستند. از خودت سؤال می‌کنی که برای نمونه چرا آدمی مثل «فردوس کاویانی» را دوست دارم؟ یکسری از آدم‌ها در این دنیا وجود دارند که دوستشان داری ولی ممکن است هیچ رابطه خویشاوندی هم با آنها نداشته باشی، یا شاید در زندگی هیچوقت آنها را نبینی. شخصیت‌هایی مثل دوست عزیزم «فردوس کاویانی» از این دست هستند و همیشه برای ما اهمیت ویژه‌ای دارند. اینقدر مهربان بود که حاضر نبود غمش به دل کسی بنشیند.

وی افزود: «فردوس کاویانی» سنت‌ها و آیین‌هایی که بر حسب نیاز پدید آمده‌اند و مثل «نوروز» جاودانه‌ شده‌اند؛ را به خوبی می‌شناخت و آن را خیلی دوست داشت. هر وقت صحنه‌ای بود که در آن از نمادهای این گونه سنت‌ها و آیین‌هایی استفاده می‌شد؛ با حس غریب ایرانی آنها را بازی می‌کرد.
کارگردان فیلم‌های سینمایی «سایه خیال» و «در مسیر تندباد» با بازی «فردوس کاویانی» در پایان سخنانش تأکید کرد: هنرمندانی مثل «فردوس کاویانی» بازیگران واقعی هستند که با تمام وجودشان افراد و شخصیت‌های متعدد را احساس می‌کنند و با بازی خود در آن نقش‌ها، آنها را به خانه‌ها و قلب‌های ما می‌آورند. به همین دلیل، فردوس هرگز نمرده است و هر وقت بخواهم در کنارم است؛ فقط کافی است که دلم را باز کنم. هنرمندها سیاسیون و سیاست‌باز نیستند؛ این‌ها در دل ملت جای دارند و کسانی که در دل ملت جای دارند هرگز نمی‌میرند ممکن است از جسم خارج بشوند و ما نتوانیم حضوری آنها را لمس بکنیم؛ ولی قطعاً در دل ملت، حضوری جاودان دارند.

عکس‌ها: منصور جهانی

 

لینک کوتاه : https://tolosiyasat.ir/?p=31877
  • نویسنده : منصور جهانی
  • ارسال توسط :
  • منبع : پایگاه خبری طلوع سیاست
   

نوشته های مشابه

31خرداد
دکتر قالیباف یک سیاستمدار دارای قدرت اجرایی بالا و گوش شنوا برای شنیدن مشکلات مردم است
رییس ستاد مرکزی انتخاباتی جوانان وفادار به دکتر قالیباف در استان فارس:

دکتر قالیباف یک سیاستمدار دارای قدرت اجرایی بالا و گوش شنوا برای شنیدن مشکلات مردم است

27خرداد
انتخاب دکتر قالیباف به‌عنوان رئیس‌جمهور به تحقق آرمان‌های ایران عزیز و انقلاب اسلامی کمک خواهد کرد
گفتگوی طلوع سیاست با داود فرید فر، مسئول ستاد ملی ایران ما  آقای دکتر محمدباقر قالیباف

انتخاب دکتر قالیباف به‌عنوان رئیس‌جمهور به تحقق آرمان‌های ایران عزیز و انقلاب اسلامی کمک خواهد کرد

26خرداد
دبیر حزب همت در استان فارس، رئیس ستاد انتخابات دکتر مسعود پزشکیان در استان فارس شد
انتصاب هاشم انصاری جابری به عنوان رئیس ستاد انتخابات دکتر مسعود پزشکیان در فارس

دبیر حزب همت در استان فارس، رئیس ستاد انتخابات دکتر مسعود پزشکیان در استان فارس شد

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها