پایگاه خبری طلوع سیاست

  • امروز : دوشنبه - ۷ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 26 February - 2024

اخبار ویژه

مردمی بودن از خصیصه های مهم یک نماینده مجلس شورای اسلامی است تبریک حزب همت فارس به جانشین فرماندهی انتظامی بوشهر رونمایی جمعیت یاران انقلاب اسلامی استان فارس از لیست نامزدهای انتخاباتی دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور و کرسی‌های آن + جزئیات حزب همت در استان فارس با شعار همت برای مردم از لیست نامزدهای انتخاباتی مجلس دوازدهم رونمایی کرد رسانه‌ها در انتخاب نماینده اصلح، مردم را تنها نگذارند محور همه شرارت‌های امروز آمریکاست خلجی: از فرصت اطلاع رسانی، برای دستیابی به مقاصد سیاسی استفاده نشود تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس امشب آغاز می‌شود رئیس‌جمهور: در غزه همه شرافت در مقابل شرارت قرار گرفته است دولت با اموال مسترد شده بابک زنجانی چه می‌کند؟  رضایی: انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نتیجه ترکیب نظریه و عمل است حسینی: جایزه جهانی امام (ره) راهی برای شناسایی آثار منتشره با محوریت ایشان است بازرس ویژه رئیس‌جمهور: بیش از ۹۰ مدیر متخلف برکنار شدند وزرا در حاشیه نشست هیات دولت چه گفتند؟/ استقبال از کالابرگ و رایگان‌شدن اجاره‌نامه

2

چرا موضوع بنزین در آبان ۱۴۰۰ جواب نداد؟

  • کد خبر : 13592
  • 17 آبان 1400 - 11:04
چرا موضوع بنزین در آبان ۱۴۰۰ جواب نداد؟

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در همایش «پدافند غیرعامل و رسانه پایدار» حاضر شده بود، در بخشی از صحبت هایش با طرح این پرسش که چرا موضوع بنزین در آبان ۱۴۰۰ جواب نداد، در این زمینه توضیح داد: «جمهوری اسلامی در دوره جدید به واسطه اعتماد و سرمایه […]

به گزارش پایگاه خبری طلوع سیاست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در همایش «پدافند غیرعامل و رسانه پایدار» حاضر شده بود، در بخشی از صحبت هایش با طرح این پرسش که چرا موضوع بنزین در آبان ۱۴۰۰ جواب نداد، در این زمینه توضیح داد: «جمهوری اسلامی در دوره جدید به واسطه اعتماد و سرمایه اجتماعی که آقای رییس جمهور و دولت جدید آفریده به این مرحله از اعتماد متقابل رسیده بود که سیستم عمومی جامعه نسبت به این واکنش نباید از موضع تقابلی با حاکمیت وارد بشود و رسانه ها مثل رسانه ملی نقش خودشان را به خوبی ایفا کردند.»

به گزارش خبرنگار بخش رسانه ایسنا، این همایش با حضور جمعی از مسوولان کشوری و لشگری و اصحاب رسانه از صبح دوشنبه ـ ۱۷ آبان ماه ـ در تالار وحدت با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید شروع شد و سپس سرود ملی با قیام حضار پخش شد.

محمدمهدی اسماعیلی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ  که در این همایش حاضر شده بود، در سخنانی اظهار کرد: ما در حوزه رسانه فرهنگ و رسانه وضعیت خاصی در کشورمان داریم.  دوستانمان در پدافند غیر عامل همت کردند و وارد تدوین سند در این حوزه شدند. تعهداتمان در حوزه فرهنگ و رسانه روشن است و چیزی نیست که مغفول باشد. نوع کنشگریمان هم باید روشن باشد. در این چهار دهه درگیری مستقیم با جریان تمدن غربی در حوزه فرهنگی و رسانه ای تعابیر مهمی بود که رهبر عزیز انقلاب در ترسیم میدان درگیری استفاده کردند؛ تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و جنگ نرم این ها همه تعابیری هست که صحنه درگیری را نشان‌ می دهد.
او با اشاره به چند راهکار مهم و اساسی در این حوزه، خاطرنشان کرد: یکی اینکه حتما جریان رسانه ای ما از وضعیت منفعل و پدافندی فعلی به وضعیت آفندی تغییر کند. این قابلیت و ظرفیت، امروز برای ما وجود دارد. اگر یک روز از بحث تکنولوژی ها و عقب افتادگی های صنعتی صحبت می کردیم امروز با تغییر فضای کنشگری رسانه های بیدار، فرصت جبران عقب افتادگی ها برای ما هست. کما اینکه وضعیت فضای مجازی را بیشتر از اینکه از موضع تهدیدش بخواهم صحبت کنم به عنوان یک زمین بازی جدید می دانم که برای فعالیت های فرهنگی جبهه انقلاب باید تعریف شود.

اسماعیلی تاکید کرد: باید از این وضعیت انفعالی عبور کنیم و این قابلیت و توانمندی امروز در جبهه انقلاب به کثرت وجود دارد. در بخش های مختلف  سیستم حاکمیتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته تا سایر نهادها هنرمندی شان باید تفهیم شرایط بلوغ این استعدادها و این فضا باشد. ما اثراتش را داریم می بینیم. اثرات حضور قوی جریان انقلاب را در این عرصه می بینیم و این قابلیت را داریم، در عین حال که حتما بایستی به تمهیدات متعدد بیندیشیم تا دچار آسیب نشویم. در این حوزه فضای کنشگری، فعالانه باید عمل کنیم، در حوزه عمومی هم من فکر می کنم مهمترین کار در حوزه پدافند غیرعامل بحث افزایش سواد رسانه ای است. اگر سواد رسانه ای به عنوان یک راهکار جدی در دستور کار متولی حوزه فرهنگ و هنر و رسانه قرار بگیرد حتما ما با یک جهش در فعالیت های آتی خود مواجه خواهیم بود.

وزیر ارشاد هشدار داد: الان جریانی پیوسته در داخل و خارج با پاسکاری دنبال این هستند که فضای مدیریتی کشور را دچار بهم ریختگی کنند. چرا موضوع بنزین جواب نداد در این فضا؟ دلیلش این بود که جمهوری اسلامی در دوره جدید به واسطه اعتماد و سرمایه اجتماعی که آقای رییس جمهور و دولت جدید آفریده به این مرحله از اعتماد متقابل رسیده بود که سیستم عمومی جامعه نسبت به این واکنش نباید از موضع تقابلی با حاکمیت وارد بشود و رسانه ها مثل رسانه ملی نقش خودشان را به خوبی ایفا کردند. برای اینکه سواد رسانه ای در جامعه رشد و تعمیم پیدا کند، به همان اندازه حاکمیت هم باید سرمایه اجتماعی خودش را بالا ببرد. این مسئله ای است که امروز در افکار عمومی و دولت مطرح است.

اسماعیلی به صحبت هایش اضافه کرد: شما اتفاق بنزینی آبان ۹۸ را نگاه کنید. غافلگیر کردن مردم، جامعه را دچار بحران و حیرت کرد که امتیازی نیست. ما بایستی برای همه ی فعالیت های مهم موضعی مشابه (بنزین در آبان ۱۴۰۰) را داشته باشیم.

او سپس به ذکر مثالی پرداخت و گفت: در موضوع کرونا ما اوایل شهریور برای بازگشایی فعالیت ها و عادی شدن امور، افکارسنجی کردیم. ۸۱ درصد مردم با بازگشایی مراکز علمی آموزشی مخالف بودند. دولت کار خودش را انجام داد. واکسیناسیون را ادامه داد و امروز به بالای ۹۰ میلیون رسانده؛ ۶۰ میلیون دُز اول و بالای ۳۰ میلیون دُز دوم را دریافت کردند و یک ایمنی درجامعه اتفاق افتاده است. امروز که ما نظرسنجی می کنیم، ۷۰ درصد موافق بازگشایی فعالیت های اجتماعی هستند. در کمتر از دو ماه و نیم این اتفاق افتاده است. من اگر به عنوان حاکمیت، شهریور ماه اصرار می کردم که حتما باید فعالیت ها از سر گرفته شود با مخالفت اجتماعی فزاینده روبرو می شدم اما آمدم وظایف خودم را انجام دادم، کارم را به شکل قابل قبولی جلو بردم. افکارسنجی ها نشان می دهد ۸۳ درصد مردم از عملکرد دولت در مبارزه با کرونا رضایت کامل دارند. آقای رییس جمهور شهریور ماه فرمودند افکار عمومی را قانع کنید تا فعالیت ها از سر گرفته شود. یک پیوست رسانه ای خوب تدوین شد هر شب جلسه داشتیم من خودم جلسه را اداره می کردم. هفته به هفته از افکار عمومی بازخورد می گرفتیم. تا اینکه در هفته گذشته نزدیک به ۷۰ درصد رسید. هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صداوسیما این‌ افکارسنجی را انجام داد. ما امروز می توانیم بگوییم از ۱۵ آبان مدارس متوسطه می توانند باز شوند و اول آذر ماه مراکز فرهنگی هنری کنسرت ها و تئاتر ها می توانند با رعایت شیوه نامه های بهداشتی آغاز به کار کنند. اگر به هر دلیل رنگ شهر از نارنجی به قرمز تبدیل شد ما دوباره فعالیت ها را متوقف می کنیم؛ با شفافیت. امیدوارم دوستان عزیزم در بخش های مختلف و همه ما در کنار هم بتوانیم ان شاءالله این مهم را به سرانجام برسانیم.

سیدمحمد هاشمی، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت ارشاد هم در این همایش گفت: ما در یک ماه گذشته تجربه موفقی را داشتیم. مسئله اتفاق پمپ‌بنزین ها و کار خوبی که رسانه ملی کرد و رسانه های مجازی و مکتوب هم به پشتیبانی و کمک آمدند. ان شاءالله بقیه رسانه ها هم این کار را انجام دهند تا ما بتوانیم‌ به تعریف رسانه پایدار برسیم.
وی ادامه داد: نمونه دیگر سال های گذشته جنگ سی و سه روزه لبنان در سال ۲۰۰۶ بود. شخص سید حسن نصرالله که کاراکتر رسانه ای و موقعیت ساز را دارد و هوش و ذکاوت برگرفته از ایمان باعث شد هم در جنگ میدان پیروز شوند و هم رسانه ها را قبضه کنند و اعلام کنند پیروز ماییم. اینها توفیقات جبهه حق است. ان شاءالله این جبهه بر مدار حق و همراهی مردم به جلو بتازد. از سردار جلالی که خدومانه و محجوبانه در این عرصه زحمت می کشند تشکر می کنم.

غلامرضا جلالی ـ  رییس سازمان پدافند غیرعامل ـ هم در سخنانی در این همایش اظهار کرد: همانطور که اشاره شد در موضوع پدافند غیرعامل با چهار مفهوم تهدیدات، مخاطرات و … مواجه هستیم. رسانه چهار چوب اساسی جنگ ها را تغییر  داده است. در جنگ های گذشته میزان کشتن مردم قابلیتی بود که کشورها علیه هم انجام می دادند تا یکی تسلیم دیگری شود؛ مثل حمله ناجوانمردانه آمریکا به ژاپن. اما وقتی رسانه توسعه پیدا کرد، تعریف مرزهای جغرافیایی تغییر کرد، رسانه از مرزها عبور کرد و افکار عمومی موضوعی اساسی شد و در نتیجه تحول رسانه در همه حوزه ها شکل گرفت. ما امروز شاهد این هستبم که مثلا وقتی از جنگ سایبری صحبت می کنیم، چهار عنصر دارد که دو تای آن مردم و رسانه است.

او ادامه داد: رسانه را از چند منظر بررسی می کنیم که یکی از آنها زیرساخت های رسانه است. همه کشور ها تلاش می کنند تا رسانه ها را بتوانند کنترل کنند و ابزاری برای ارتباط حکومت ها با مردم باشد. دومی‌ محتوا و سوم حکمرانی رسانه های کشور است. ما در دوره دوازدهم شاهد ولنگاری در رسانه ها بودیم. اینکه به رسانه های بیگانه اجازه دهیم، زیرساخت هایش را جا بدهد و مردم ما را به بازی بگیرند، نوعی ولنگاری است که حضرت آقا چندین مرتبه درباره آن تذکر دادند. ما باید از حوادث گذشته عبرت بگیریم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل تصریح کرد: به کار گیری افکار عمومی توسط رسانه های خارجی می تواند بسیار خطر ناک باشد؛ اینکه فکر و رفتارشان را شکل دهند و علیه منافع ملی بسیجشان کنند خطرناک است و حتما ضرورت بازنگری دارد. نظام حکمرانی رسانه ای مان بهم خورده و اسلحه را دادیم دست دیگران. این خودش از خطاهای راهبردی در دولت گذشته است و ان شاءالله در دولت جدید باید تنظیم شود. ما فاقد یک راهبرد آفندی در حوزه رسانه هستیم. باید در دو جنبه راهبرد جامع داشته باشیم؛ بخش اول صیانت از افکار عمومی در برابر تهاجم دشمن است. نباید اجازه دهیم رسانه های بیگانه افکار مردم را به بازی بگیرند. در بخش پاسخ و اقدام هم ما به ارزش های انقلابی متکی هستیم. عنصر چهارم برای بازنگری، استراتژی و راهبرد منسجم با دو بعد پدافندی و آفندی است. ما نیازمند الگوی پدافندی و جامع هستیم. تفکیک مسئله دفاع در حوزه رسانه و مساله پوپولیسم مسئله جدی است. رسانه، قانون و قانونگذار و مسوول می خواهد و نمی شود همینطوری رها شود. مردم این وسط آسیب می بینند و به مشکل می خورند.

به گزارش ایسنا، در این همایش همچنین حجت الاسلام قمی ـ رییس سازمان تبلیغات اسلامی ـ چنین اظهار کرد: هر چه عامل پیروزی ما بوده، در آینده هم عامل پیروزی ما خواهد بود. ما باید دنبال روش پیش رفتن خودمان بگردیم. به میان آمدن مردم ورق این کشور را در انقلاب اسلامی تغییر داد از این به بعد هم همینطور است. برای تحفظ از این مردم عزیز باید همگرایی وجود داشته باشد. مانند ماجرای مبارک و به هنگاهی که برای بنزین در رسانه ملی شاهد بودیم، اما اینها ناکافی است اگر مردم خود را رسانه ندانند گره ما باز نخواهد شد. در پدافند غیرعامل به لایه رسانه پایداری از جنس مردم رسانه بیش از پیش باید اندیشید. امیدوارم محاسبات اینچنین پدافند غیرعامل ما را به نقطه ای آرامش بخش برساند.

در بخش دیگر این مراسم محمد اسکندری، مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پدافند غیرعامل توضیحاتی را درباره مفهوم پدافند غیرعامل ارائه داد.

بر اساس این گزارش ایسنا، در ادامه این همایش سند راهبردی پدافند رسانه کشور رونمایی شد.

چرا موضوع بنزین در آبان ۱۴۰۰ جواب نداد؟

تکمیل می شود.

لینک کوتاه : https://tolosiyasat.ir/?p=13592
   

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها